Provozované WEBy:   Totem.cz |  Čítárny |  Český film |  Seaplanet |  Humor/Hry/Flash |  Flash CHAT    Chcete svůj WEB? Napište nám 
Zpět na úvodní stranuISSN 1214-3529
Čtvrtek 25.4.
Marek
Zde se můžeš přihlásit jméno:
heslo:
nové 

 Všechny rubriky 
  Film
 > Film
 
    

   
 
 Napsat do fóra o>
   
  

 
<předchozí v kolekci Traffic z kolekce SubKol
Autor: sirka (Občasný) - publikováno 21.2.2002 (14:09:06), v časopise 22.2.2002
další v kolekci>


Máme problém a říkáme mu drogy. Drogy jsou špatné, lidé jsou špatní. Bojovat proti drogám je dobré, bojovat proti lidem už asi NE, ale přece jen : ANO.


Robert Hudson Wakefield (Michael Douglas) je jako právník povolán do Bílého domu, aby pokračoval striktně v boji proti drogám. Netuší, že je jeho šestnáctiletá dcera s partou zkouší. Při jedné schůzce se předávkuje kamarád a při odvozu do nemocnice je chytnou policisté. Ve chvíli, kdy vstupuje do děje se seznamuje s crackem.

Javier Rodriguez Rodrigues (Benicio Del Toro) je policejní příslušník v Mexickém městě Tijuana, kde spolu soupeří dva drogové gangy. Samotný Javier je lidský policista, který se ovšem zaplete do spárů jednoho drogového gangu a zároveň začne mít problémy i s druhým gangem a tak se snaží „nic nevidět a nic neslyšet“. Jeho partner však podlehne penězům a tak si zvolí smrt, což Javiera rozhoupe k jednání.

Helena Ayala (Catherin Zeta-Jones) jako nic netušící manželka, procitne v den, kdy si pro jejího manžela přijde DEA (Agentura pro vymýcení drog). Zjišťuje, že její muž byl napojen na jeden z drogových gangů v Tijuaně. Poté, co jí gang začne hrozit smrtí dítěte, začíná pomalu zastávat funkci manžela. Její chování také rozhodne o tom, jestli manžel zůstane ve vězení, nebo ne.

Samozřejmě samotné dějové linie dále pokračují a prolínají se chytře mezi sebou a mezi dalšími, méně viditelnými liniemi.

Řekla bych, že tento film je neobvyklým pohledem na problém drog. Jako jeden z mála, nám přímo nepředhazuje polopatické řešení, ale nechává plně na nás, jaký si uděláme o celé problematice úsudek. Nechává nás, abychom se sžili s hlavními hrdiny a pochopili jejich situaci. Problém je ale právě v tom, že nám dovoluje nahlédnout do soukromí dealerů drog, drogových gangů, bojovníků proti drogám, obětem drog, i lidem do této problematiky nechtěně zavlečených. Tím pádem můžeme pochopit amerického právníka Roberta Wakefielda, který proti drogám bojuje globálně a je ve filmu nastíněn, jako jediná šance Ameriky, když zjistí, jak je to s jeho dcerou a poté se stahuje z veřejného protidrogového života, aby řešil situaci ve své vlastní rodině. A můžeme i pochopit policistu Javiera, který proti drogám bojuje, ale aby si zachránil holý život, musí se nechat unášet proudem. A teprve po tom, co je zabit jeho přítel a kolega, začne jednat.

Když jsem odcházela z kina, tak jsem byla hodně znechucena jak film skončil. Celou dobu jsem seděla a asi jediná v kině se nenudila, protože jsem čekala, že přijde konečně nějaká smyčka ve scénáři a všechno se rozuzlí a zauzlí. Nic se nestalo a já (až po čase) jsem docela ráda, protože scénář je dělaný právě tak, aby působil normálně a přirozeně. Souhlasím i s castingem. Michael Douglas hrál podle mě dobře a dá se to říci i o ostatních hercích, kteří vykreslovali každý ten svůj vlastní přisouzený charakter.

Moc zajímavá je i výtvarná stránka filmu, protože nám tvůrci ulehčili práci s chápáním prostoru. Scény z Mexika jsou totiž předkládány v temperamentní, živé, horké, sépiové barvě, nebo spíše nádechu. A scény z Ameriky jsou naopak chladné, modré. Nebyla jsem však spokojena s ostrostí snímku. Zatímco v Mexiku šla neostrost ruku v ruce s barevným tónem (teplé barvy jsou zaoblené), tak se přechodem do Ameriky nic nezměnilo a snímek zůstal stejně neostrý čímž zkazil působnost ostré a vyhraněné názorové oblasti.


Poznámky k tomuto příspěvku
farářskej (Občasný) - 21.2.2002 > Faktická: DEA není tajná služba, ale Drug Eradication Agency, což v podstatě znamená "Agentura pro vymýcení drog". To jen pro úplnost...
<reagovat 
Kajman (Občasný) - 22.2.2002 > Ale jinak velmi pěkná a vyčerpávající recenze, potěšení na mé straně, jistě zajdu :o) P.S. Koukám, že jsi TA sirka a já se domníval, že TEN, tak dodatečně pardon! (Trochu se mi ale ten nazev plete s britským filmem jmenujícím se lautr stejně!)
Body: 5
Doporučil 
<reagovat 
farářskej (Občasný) - 22.2.2002 > Kajmane: Britskej film? Teďs mě zmátl!
Pokud jde o recenzi, chybí mi něco o muzice (já ji teda pokládám za důležitou) a těch známejch herců tam taky hraje víc, takže aspoň okrajově je zmínit by nemuselo bejt na škodu.
Tenhle víkend už svou slečnu musím ukecat, aby na to se mnou šla...
<reagovat 
Oplatka (Stálý) - 22.2.2002 > To je docela síla, jestli jsi se jediná v kině nenudila u tak dobrého filmu...Lidi asi nemají pochopení pro něco trochu složitějšího...Mohla jsi ještě dodat, že ve scénách z Mexika se opravdu mluví španělsky (s anglickými titulky), což je u amerického filmu velmi neobvyklé...A pak ještě jedna věc, která se mi nezdála...Když zabijou korunního svědka, stačí to k tomu, aby se celá obžaloba rozsypala? Přece od něj mají podepsanou výpověď, a v dnešní době už ho určitě i nahrají a natočí, ne? Ale to by asi chtělo spíš právníka, že.
<reagovat 
Kajman (Občasný) - 23.2.2002 > Tak ti nevím, asi jsem si něco vsugeroval s tím "druhým" Trafficem, teď jsem našel, že Traffic je též portugalsko-dánsko-francouzskej z 1998, ale to není to, co jsem myslel, tudíž existence totožně pojmenovaného, leč o pár let staršího a britského filmu se zřejmě udála jen v mé makovici :o)
<reagovat 
sirka (Občasný) - 26.2.2002 > farářsk??ej?? : Děkuji, opraveno. :o)
Kajman : Budeš se s tím muset smířit, odpověd na mail ti snad došla.
Oplatka : Abych řekla pravdu, nevím jistě, jestli se nudili. Masové srkání coly, rachocení ledu v kelímku a šustící pytlíky mě nepřesvědčujou, že by je zaujal.
<reagovat 
sirka (Občasný) - 26.2.2002 > farářskej : Ještě dodatek : Známých herců, tam hrálo samozřejmě víc a dokonce i nějací neznámí, ale to by recenze byla hodně dlouhá. Volila jsem spíše stručnost. A hudbu jsem nějak nepochytila. :o(
<reagovat 
farářskej (Občasný) - 26.2.2002 > Hergot... vymÝcení, povídám! Neriskuj se starým češtinářským mudžahedínem ;) Volíš stručnost, dobře; já mám zase rád recenze co nejpodrobnější... proto mi nejspíš trvá tak dlouho, než ňákou zplodím.
<reagovat 
sirka (Občasný) - 28.2.2002 > spokojenej? :o)
<reagovat 
farářskej (Občasný) - 28.2.2002 > Nadmíru :) Já vím, že je to prkotina, ale stejně... připomnělo mi to tu strašnou chvíli, kterou jsem prožil při nevěřícným pohledu do krámu na Jungmannce, kde měli vystavenou videokazetu o vymítačích ďábla, kde se na obalu skvěl název VYMÝTAČI - to je ale opačnej případ.
<reagovat 
  Zrušit obrázky    Zrušit větvení  

Přidat vlastní poznámku a hodnocení k příspěvku
Autor má zájem o hlubší kritiku svého příspěvku
<jméno   e-mail>

Kontrolní otázka proti SPAMu: Kolik je tři + sedm ? 

  
  Napsat autorovi (Občasný)  
 
 
1 (2) 3 4 5
 

 


Copyright © 1999-2003 WEB2U.cz, Doslovné ani částečně upravené přebírání příspěvků a informací z tohoto serveru není povoleno bez předchozího písemného svolení vydavatele.

Design by Váš WEB

Addictive Zone Orbital Defender Game
free web hit counter