Provozované WEBy:   Totem.cz |  Čítárny |  Český film |  Seaplanet |  Humor/Hry/Flash |  Flash CHAT    Chcete svůj WEB? Napište nám 
Zpět na úvodní stranuISSN 1214-3529
Úterý 17.7.
Martina
Zde se můžeš přihlásit jméno:
heslo:
nové 

 Všechny rubriky 
 Próza
 > Próza
 > Povídky
 > Fejetony
 > Úvahy
 > Pohádky
 > Životní příběhy
 > Cestopisy, reportáže
 
    

   
 
 Napsat do fóra o>
   
  

Ve VAŠEM prostoru redakce Totemu nezodpovídá za obsah jednotlivých příspěvků.
U nás doma v Evropě
Autor: romann (Stálý) - publikováno 4.6.2008 (12:41:34)

17. května 2008 jsem odletěl s ženou na 14 dní do krétské Mataly, hotel Frangiskos. Webovou stránku má kupodivu  http://www.fragiskoshotel.gr/ , ale to je pro Řecko typické.

 

Jih Kréty a tím i Evropy jsem si vybral nejen kvůli ceně, ale proto, že nesnáším hotel vedle hotelu, což je na severu běžné. Zajímá mě divoká příroda. Matala je malá, obklopena útesy, silnice tu končí.

Noční jízda Krétou není nic moc, únava a ani nevidíte, do jaké krásy jedete. Pětileté děti pobíhající v jednu v noci jinde asi neuvidíte tak často. Ráno v hotelu slyšíte mečení koz a klinkání zvonků.

Ubytování není žádný luxus, některé německé stránky uvádějí pouze dvě hvězdičky, ale o to mi nešlo. Jídlo bylo chutné, zejména hodně masa, včetně novinky – kozího, i když trochu jednotvárné. Např. sladkosti se tu nevedou. Víno v all inclusive se střídavou kvalitou. Televize neběžela, internet tu nemají, jen v jedné taverně v „městečku“.

Kréťané jsou velmi přátelští, přirozeně hrdí na svou minulost. Považují se za základ evropské civilizace. Na první pohled je jasné, že jsou pořádně ostří. Není tu sklon nás okrást, to odporuje jejich naturelu. Ceny jsou mírné. Každý umí aspoň trochu německy a anglicky. Naučil jsem se pár řeckých slovíček a to mi pomohlo s nimi lépe komunikovat.

Panuje tu tuhý patriarchát, žena je podobně jako v arabském světě jen stínem muže. Muži jsou i ve stáří silnými osobnostmi, ženy v černém jen vysedávají na židličkách v koutě…

 Z doby hippies se v Matale samozřejmě téměř nic nedochovalo, jen několik prošedivělých dvojic s oduševnělým pohledem leccos napovídalo… Ti by mohli vyprávět... Vedlo to k zamyšlení o celé té době, jež byla a je výzvou, na kterou téměř nikdo nereaguje. Jak málo o tom víme! Bylo v ní hodně naivity, ale snaha byla správná. Kláštery přežily, ale oni jako alternativní civilizace ne, to je škoda pro budoucnost.

 

Matalská pláž je sice malá, ale v tuto dobu postačující. Voda nebyla právě teplá, ale jsme na to zvyklí z domova. Písek je však jen mimo vodu. V ní jsou kamenné plotny, silně erodováné, místy i kluzké. Proto boty jsou vhodné. Lehátka a slunečník byly po 2 euro, ale dopoledne bylo lepší sedět u vody a odpoledne se nevybíralo. Stojí za to se potápět, je tu mnoho barevných velkých i malých ryb, ve škvírách ježci, takže se nelze zranit.

Hosté byli z celé Evropy a nebyli bohatí. Vládla příjemná atmosféra bez náznaku problému. Téměř nešlo poznat o koho jde, jen podle jazyka. Paradoxně se nejvíc lišili samotní Kréťané. Jsou snědí a koupání ani výletům neholdují. Nočnímu životu však ano.

Problémy nastávaly jedině v noci. Kromě nespavosti to byli komáři. Delegát cestovky Firotour sice říkal, že je vhodné používat repelenty, ale sám jistě věděl, že je to nesmysl. Na české repelenty komáři vůbec nereagovali. Na zakoupený elektrický vyvíječ také ne, protože jakmile se otevře okno, tj. dveře na balkón, látka unikala pryč. Někteří měli problémy větší, jiní menší.

Místní komáři se liší od našich. Na jedné straně vyšší útočností. Jsou rychlejší, schovávají se i do odložených šatů, proniknou i pod dveřmi a světlíkem v koupelně. Na druhé straně útočí jen za tmy, takže paradoxně nejjednodušší ochrana je v rozsvícených světlech v noci.

Že by hotel dal do okenic síťovinu asi nikoho nenapadlo, ač jsem ji na některých starých domech viděl. Pomohla by i moskytiéra, ale nač ji zavěsit?

 

Výlety

Kromě výletu na nedaleký Festos linkovým autobusem jsem navštívil tato zajímavá místa:

 

Pláž Kommo (černá)

Je pět km dlouhá, táhne se až do letoviska Kalimaki. Musí se k ní 2 km do mírného svahu zpět po příjezdové silnici a pak odbočit doleva. Lze jet i autobusem, ale musíte řidiči říci, kde zastavit. Pozor, první odbočka je na Mystical View, ale tudy se k vodě nedostanete. Výhled na panoráma hor a veliké údolí je tu však výtečný. VIZ FOTO DOLE Odtud je největší rozhled na krásu Kréty. Vilky jsou krásné, ale vesničky jako nedaleká Pitsidia se mi nelíbily.

Druhá odbočka se dělí, levou cestou se dostanete ke kostelíku a pak prudkým klesáním k taverně u břehu. Pravá vede na parkoviště kolem vykopávek, jež je možné prohlédnout přes plot. Pláž byla téměř prázdná.

 

Pláž Kokkino (červená)

Je ještě menší než matalská, převážně nudistická. Lehátka a slunečníky jsou tu po 3 euro. Ulička v Matale se pro průchodu pěkným údolím promění v  přechod hřebene, kde je nutno se místy přidržovat rukami. Cesta trvá tak 20 min. Obě tyto pláže mají kvalitní písek, ale tato je místy mělká. Můžete jít přes kameny po břehu dál, jsou tam malé plážičky mezi skalami.

Kozí farmy

Přímo z Mataly je odbočka na silnici, jež se brzy změní v prašnou cestu. Po dvou km přijdeme či přijedeme k první kozí farmě. Zde je vidět pravá Kréta - drsná příroda, drsní zemědělci. Je nepochopitelné, že mohou přežít tam, kde od jara neprší, za celou dobu nespadla ani kapka!

 

Divoké útesy

Kousek za odbočkou na pláž Kokkino je další stezka týmž směrem, ale ještě náročnější. Lze z ní odbočit doprava na útesy. Zde je nejlépe vidět drsný ráz pobřeží. Množství vonných bylin už druhý týden usychalo.

 

Horký dech Afriky je v Matale pořádně cítit. Dovolenou považuji za zdařilou, ovšem značně náročnou. Uvědomil jsem si víc, že myšlenka spojené Evropy je správná. Není veliká, přeletět ji lze za pár hodin. Spojuje lidi a dřívější problémy s nenávistí už nemáme. Jsem rád, že jsem volil pro ní.

 

Další foto na http://mujweb.cz/Sport/romann/Matala.htm

 

undefinedPoznámky k tomuto příspěvku
opožděné zrcadlo (Občasný) - 4.6.2008 > Ani jeden z balíků fotek jsem si nestáhlo. Uvažovalo jsem nad tím z budistické pláže. Byl by to jistě zvláštní pocit, prohlížet tvoje album z dovolené. A zvlášť tvoje.
<reagovat 
romann (Stálý) - 5.6.2008 > Fotky jsou na http://mujweb.cz/Sport/romann/Matala.htm Dopsal jsem : Z doby hippies se v Matale samozřejmě nic nedochovalo, jen několik prošedivělých dvojic s oduševnělým pohledem leccos napovídalo… Vedlo to k zamyšlení o celé té době, jež byla a je výzvou, na kterou téměř nikdo nereaguje. Jak málo o tom víme! Bylo v ní hodně naivity, ale snaha byla správná. Kláštery přežily, ale oni jako alternativní civilizace ne, to je škoda pro budoucnost.
<reagovat 
 opožděné zrcadlo (Občasný) - 5.6.2008 > romann> Já vím, kde ty fotky jsou. A nestahnu si je, neboť je to perverzní. I ten text je perverzní, včetně doplňku. I když jsi jistě hodný člověk.
<reagovat 
romann (Stálý) - 5.6.2008 > proč perverzní?? Není na nich ani jeden člověk, jen krááása přírody.
A na textu také nic perverzního není, copak jsme v blázinci?
<reagovat 
 opožděné zrcadlo (Občasný) - 5.6.2008 > romann> Proč bychom měli být v blázinci? Máš za to, že perverzity se dějí pouze v jeho zdech?
<reagovat 
romann (Stálý) - 5.6.2008 > Ne, protože choré je označovat článek i fotky za perverzní.
Tohle je zas debeta...
<reagovat 
 opožděné zrcadlo (Občasný) - 5.6.2008 > romann> Dávám ti žlutou debetní kartu: neřeklo jsem, že jsou ty fotky perverzní, já je nevidělo. Perverzní je stahovat si do svého počítače cizí fotky z dovolené. Na tom trvám. Perverzní taky je, pokud tedy už chci někomu nutit fotky z dovo, nacpat je někam, kde si je dotyční nebudou moci prohlédnout. Cha, stahovat fotky v pytli! Milé je opatřit je popisky atd.

A proč je perverzní ten text... to si nechám na jindy.
<reagovat 
romann (Stálý) - 5.6.2008 > Já se z tebe picnu... Dávám na veřejný web přece fotky, které tam chci dát, ne? Zbytek si nechám. Na popisky nemám čas. Ale nejlíp se s nikým cizím nebavit.... Ještě, že mám tolik kamarádů...
<reagovat 
 opožděné zrcadlo (Občasný) - 5.6.2008 > romann> To je fakt :) Čau.
<reagovat 
  Zrušit obrázky    Zrušit větvení  

Přidat vlastní poznámku a hodnocení k příspěvku
Autor má zájem o hlubší kritiku svého příspěvku
<jméno   e-mail>

Kontrolní otázka proti SPAMu: Kolik je pět + deset ? 

  
  Napsat autorovi (Stálý)  
   


Copyright © 1999-2003 WEB2U.cz, Doslovné ani částečně upravené přebírání příspěvků a informací z tohoto serveru není povoleno bez předchozího písemného svolení vydavatele.

Design by Váš WEB

Addictive Zone Orbital Defender Game
free web hit counter