Provozované WEBy:   Totem.cz |  Čítárny |  Český film |  Seaplanet |  Humor/Hry/Flash |  Flash CHAT    Chcete svůj WEB? Napište nám 
Zpět na úvodní stranuISSN 1214-3529
Úterý 16.10.
Havel
Zde se můžeš přihlásit jméno:
heslo:
nové 

 Všechny rubriky 
  Próza
 > Próza
 > Povídky
 > Fejetony
 > Úvahy
 > Pohádky
 > Životní příběhy
 > Cestopisy, reportáže
 
    

   
 
 Napsat do fóra o>
   
  

Ve VAŠEM prostoru redakce Totemu nezodpovídá za obsah jednotlivých příspěvků.
Tučňáci
Autor: Drsňák vulgo Vousáč (Občasný) - publikováno 31.10.2011 (22:56:41)
Tučňáci
včera jsem se plížil arktickým pralesem, hledal tě v mrožích bažinách a pozoroval tučňáky, jestli mezi nimi nejsi zašitá do vlaštovčího kabátu
nohy mi hořely, propalovaly rýhy do ledu
odkosťoval jsem se touhou, vytahoval si z úst obratle a předhazoval je na kost ztuhlým polárníkům 
táhli ve psím spřežení, nejevili o ně zájem 
natahoval jsem se po mléčné záři, budoucí globální ovulaci, z níž se snášely metrové vločky - rozvětvené šroubovice a do nichž místo chemických vzorců byla vepsána tvoje slova  
chytal jsem je do bezzubých úst, ohmatával jazykem, aby mi neuniklo jediné zakolísání v intonaci 
jako bych špičkou jazyka cestoval po kontinentech dávno přelitých oceánem, zastrčených pod sukni předpotopním vrásněním, líbal jsem se s ptakoještěry, nechával se nabírat do jejich gigantických tlam a zevnitř oblézal pískovcové skály - patra, mandle i zapovězené výčnělky, na nichž neopatrný krok mohl způsobit nevratnou klimatickou změnu 
slova v zapovězených klášterech se mlela světelnou rychlostí, škrábanci přes oblohu, když chodbou na místě bývalé páteře do hlavy stoupali čínští medvídci 
míchal jsem ocet s cukrem, sbíral do plicních sklípků mazlavé, promačkané ostatky účastníků dopravní nehody, až se mi nedostávalo dechu 
ještěže byl čtvrtek a v pralese slavili svátek 
svitla mi naděje, že se budeš vystavovat na vysvědčení nějakého tučňáka 
tančil jsem mezi tučnými šosy, nahlížel do výkazů - a co jsem neviděl - na každém z nich tvoje hlava, vylitá ze stříbrné formy, modelovaná podle egyptských astropravců, s krkem na sousedním pólu 
každý tučňák měl stejné vysvědčení a každý se líbezně přitrouble usmíval, neboť ničemu nerozuměl
ale vysvědčení jako vysvědčení, hlavně domů něco přinést a nemít příliš mnoho neomluvených hodin 
tučňáci tomu rozumějí jinak 
začali snášet listy na jednu hromadu, klást je pečlivě na sebe a teprve, když z jednoho bylo pět, z deseti dvacet, padesát a sto, bylo poznat, že vysvědčení nejsou střižená do obvyklých obdélníků, ale že vytvářejí půdorys ženské postavy z obrysů chodidel, nártů, kotníků, pat a tak dál vzhůru, až ke stříbrnému hvězdoletu mezi první a druhou signální soustavou

"Zase žena," pomyslel jsem si už trochu zklamaně, "a zase v jejím srdci mastí benediktini ze začouzeného opatství kanastu."
"Hmmmmm," protáhl si rty nejzačouzenější z nich.
Přiskočil jsem k němu s tím, že do něj bez váhání vrazím dlouhý krejčovský nůž, jímž se přiřezávají kalhoty v rozkroku, aby lépe držely puky. Nesnášel jsem, když někdo udělá "hmmmmm" ve chvíli, kdy nevím, co takové "hmmmmm" znamená.
Trapný jako dobře vyzbrojené vojsko, jemuž po třicetiletém čekání na příchod fronty narvali civilní obyvatelstvo do červené knihovny, nenáviděl jsem vestfálský mír ve všech podobách.
Byl jsem s to vykopat ostatky Valdštejna a předhodit je nenažraným supům, jejichž krev zanechávala šmouhy na shnilých domech dřevěných vesnic, ve vypálených mlýnech a vysokou zvěří dobytých hájovnách.
Kdybych vraždil z něhy nad pomalu se snášejícím lístkem!
Ale ne, muselo to být něco silnějšího, aby si to každý zapamatoval a já měl na co zapomínat. 
Nejzačouzenější opat v srdci prenatální dívky, nebo ženy - co jsem věděl o jejím ženství, nebo mužství? Já ji přes kořeny nevláčel - kladl ledové krystaly tam, kde by pikenýr hledal cestu z prasečího chlívku.
Byl jsem nastříkaný na asfaltu. 
Touha hledala svůj úbor při průjezdu nekonečnou levotočivou zatáčkou, která ne a ne skončit, až jednoho chytráka se dvěma miliony kilometrů bez nehody napadlo vzít to DURCH a vynořit se po dvou dnech jízdy na francouzské Riviéře. Zavěšený za bójku se plazil v mé kůži z brouzdaliště na břeh, kde tušil deku, osušku a slunce.
První, co dostal, byla červená rakev.
Druhé, česnekový věnec.
Třetí, poukázka na cenově výhodný sběr mandlí, kešu, pistácií a lískových oříšků v arktické džungli.

Tak vidíš, milá Valerie, kde jsem včera byl a co tam dělal. Hledal jsem oříšky mezi neprodejnými knihami.
Pohazoval je na misky vah a poslouchal, jak narážejí do kovu, kutálejí se k okraji, vrazí do sebe a zase si lehnou.
Nedopatřením jsem při tom rozmáčkl velkou mandarinku.
Tak jsem byl zasněný do zvuku živých oříšků, že jsem nejbližšímu tučňákovi nevědomky sáhl do mikulášské nadílky a dlaní rozdrtil první věc, kterou jsem v ní nahmatal.
Demolice mohla začít.
Kusy čerta a Mikuláše tály pod milostným pohybem chodidel ve dvou i ve čtyřiceti.


Poznámky k tomuto příspěvku
Path Adamski (Občasný) - 1.11.2011 > bez výhrad!dokonca tá prvá "úvodná ô sloka prozopoetičného formátu mi sadla priam dokonale, spádové, farbisté, kinetické, invenčné štýlom, spracovaním, konečne niekto, kto vie správne používať malé písmená tak, aby sa stali funkčné...proste úžasné obrazmi a intenzitou, samozrejme aj všetko ostatné, nadľad, sarkazmus, paranoja, modifikované do naozaj vydareného diela...jo
Doporučil 
<reagovat 
cit-i-zen (Občasný) - 1.11.2011 > Skvělé. Takhle jsem samozřejmě měl napsat Medvěda (nebo o trochu jinak). Nedočetl jsem to ještě dokonce,a le už z ochutnávky je to "dechberoucí" :-) No, jo. Trpaslíci.
Doporučil 
<reagovat 
Mlž Svatý (Občasný) - 1.11.2011 > po dočtení jsem jak utřenej v třecí misce z toho. díky.
Body: 5
Doporučil 
<reagovat 
Mbonita (Občasný) - 1.11.2011 >

úžasnost:-¨) ...osobitý jak Ty


Doporučil 
<reagovat 
žaža (Stálý) - 2.11.2011 > úplný cvengot :))
Body: 5
Doporučil 
<reagovat 
LeaLipszyc (Občasný) - 2.11.2011 > Výlety mezi geologicko-paleontologicko-historické-atd. názvosloví mě dost baví. A taky se mi líbí, jak je text podle svých vlastních praštěných zákonitostí brutálně logický :)
Body: 5
Doporučil 
<reagovat 
asi (Občasný) - 2.11.2011 > Vhodné pouze pro jedince, kteří namají problémy s biologií a zoologií.
Body: 5
Doporučil 
<reagovat 
travail (Občasný) - 2.11.2011 > Tohle je čirá radost - zatraceně dobré - tak dobré, že si pro jednou můžu beze zbytku stát za svým hodnocením :) - díky za to. - O'Hara píše: "My heart is in my pocket and it's Poems by Pierre Reverdy."
Body: 5
Doporučil 
<reagovat 
asi (Občasný) - 3.11.2011 > Ještě jedna poznámka: Čtu s potěšením a v úžasu, jen stavba následující věty mi přijde poněkud vražedná: 'Kdybych vraždil z něhy nad pomalu ke své hlinité nirváně se snášejícím lístkem! '
<reagovat 
 Drsňák vulgo Vousáč (Občasný) - 3.11.2011 > asi> máš pravdu, že je kostrbatá. - ale: "Kdybych vraždil z něhy nad lístkem pomalu se snášejícím ke své hlinité nirváně!" - ? - určitě přirozenější plynutí co do uspořádání větných členů, ale oproti původnímu "přerytí" a taky "lístku" na konci mi napětí přijde nižší. - nicméně, proti tebou pociťovanému násilí nemohu nic říct. - budu uvažovat, co je vhodnější. dík za postřeh. 
<reagovat 
Zeanddrich E. (Stálý) - 3.11.2011 >

"

 

."


Doporučil 
<reagovat 
Markéta1620 (Občasný) - 3.11.2011 > skvělý text
Doporučil 
<reagovat 
martinik (Občasný) - 3.11.2011 > je to takový karneval slov. Doporučuji všem najít si čtvrt hodiny času, já jsem za ní rád.
Body: 5
Doporučil 
<reagovat 
holger (Občasný) - 4.11.2011 >
Doporučil 
<reagovat 
pegasi (Občasný) - 5.11.2011 > co dodat...pripomina mi to surfovanie niekde v kalifornii len namiesto vln tam mas slabiky :-)
Doporučil 
<reagovat 
Tlouie (Občasný) - 6.11.2011 > uvažovala jsem, že se pokusím říct k tomu něco věcnýho, ale ono to válcuje jakýkoliv argument - nářez prostě:) jak si to v tom žije úplně automaticky, to mě baví.
Doporučil 
<reagovat 
  Zrušit obrázky    Zrušit větvení  

Přidat vlastní poznámku a hodnocení k příspěvku
<jméno   e-mail>

Kontrolní otázka proti SPAMu: Kolik je osm + devět ? 

  
  Napsat autorovi (Občasný)  
   


Copyright © 1999-2003 WEB2U.cz, Doslovné ani částečně upravené přebírání příspěvků a informací z tohoto serveru není povoleno bez předchozího písemného svolení vydavatele.

Design by Váš WEB

Addictive Zone Orbital Defender Game
free web hit counter