Provozované WEBy:   Totem.cz |  Čítárny |  Český film |  Seaplanet |  Humor/Hry/Flash |  Flash CHAT    Chcete svůj WEB? Napište nám 
Zpět na úvodní stranuISSN 1214-3529
Úterý 23.4.
Vojtěch
Zde se můžeš přihlásit jméno:
heslo:
nové 

 Všechny rubriky 
 Próza
 > Próza
 > Povídky
 > Fejetony
 > Úvahy
 > Pohádky
 > Životní příběhy
 > Cestopisy, reportáže
 
    

   
 
 Napsat do fóra o>
   
  

Ve VAŠEM prostoru redakce Totemu nezodpovídá za obsah jednotlivých příspěvků.
ženy a umění
Autor: libusepalkova (Občasný) - publikováno 29.1.2012 (15:52:20)

ŽENY  A  UMĚNÍ

 

Tradičně byla žena považována za věčnou inspiraci, ale méně často bývalo ženám dopřáno, aby samy také tvořily. Schválně používám ten minulý čas, protože dnes už se ženy mohou realizovat ve všech oborech umění a nikoho to nepřekvapí.

Ale nebylo tomu tak vždycky, bývaly doby, kdy ženám byla vyhrazena maximálně tak hra na klavír a vyšívání, některé dívky z dobrých rodin se také mohly vydat do přírody s patřičným vybavením a trávit čas malováním akvarelů, což bylo považováno za lehčí formu umění vhodnou pro jemné ženské ručky, zatímco jiné techniky, jako třeba olej, byly spíš pro muže. Přitom akvarel není nic lehkého, stačí jeden neuvážený tah a už jen těžko napravíte napáchanou škodu, zatímco olej můžete donekonečna přemalovávat, dokud nejste s výsledkem spokojen. Popřípadě vezmete terpentýn, plátno umyjete a můžete začít znova. Takže si vůbec nemyslím že akvarel je taková lehká zábava pro nudící se paničky, zatímco olej jen pro muže velké umělce, jak se někdy tvrdí.

Příkladem přezíravosti mužů vůči ženám je pan Tansley (román K majáku který v roce 1927 napsala Virginie Woolfová), který se snažil odvrátit mladičkou dívku Lily od jejích uměleckých sklonů  tvrzením, že ženy prostě nedovedou malovat ani psát. Pokud někomu od mládí opakujete, že na něco nemá, tak jen podkopáváte jeho odvahu tvořit. A přitom umělec si musí věřit, což je někdy zatraceně těžké, a pro ženy dvojnásob, když ze všech stran slyší, že tu jsou hlavně proto, aby se staraly o ostatní.

Amálie Mánesová se od své touhy malovat nijak odradit nedala, a podle odborníků nebyla o nic méně talentovaná, než její bratři. Po smrti otce  však dolehla na rodinu bída a tak Amálie začala dávat hodiny malování a starala se domácnost, zatímco bratři se rozervaně utápěli v uměleckých krizích.

Existují lidé, a to bez ohledu na pohlaví, kteří žijí jen aby uspokojovali vlastní egomanii, a pak existují ti, kterým nevadí žít i pro ostatní a pomáhat jim. Nevím, jestli jsou ženské odpovědnější, anebo mají to pečování a zachraňování situace v genech, ale když žena zahodí své ambice v zájmu rodiny, zdá se to být normální stejně jako to, že muži si ten svůj čas a prostor na tvorbu  vzít jen tak nedají.

„Kázeň je tavící pec ve které se z talentu stává umění a sebevětší talent je bez silné vůle k ničemu,“říká se. Když to vztáhneme k příkladu Amálie Mánesové, nevím jestli měla nedostatek kázně a silné vůle, anebo té vůle měla naopak tolik, že se dokázala zříct potěšení tvořit a otravovala se s žáčky a budoucími adepty malířství jen proto, aby měla peníze na vedení domácnosti a mohla se tak o své bratry postarat. Ti naopak své právo být umělcem považovali za naprosto samozřejmé. Kolik slavných malířů nechalo své rodiny živořit či umírat hlady, aby se mohli realizovat?

Tím nechci tvrdit, že muži tvoří jen díky tomu, že jsou zbaveni většiny těch každodenních povinností, které na svá bedra berou ženy, ale když srovnáte život dvou přibližně stejně nadaných jedinců opačného pohlaví snadno zjistíte, který z nich má větší šance nato, že svůj talent může dále rozvíjet a nechat ho vyzrávat.

Moc by mě zajímalo, kdyby třeba takový Dostojevský musel každý den vyvařovat pro pětičlennou rodinu, jestli by měl čas a sílu na napsání  děl jako Zločin a trest nebo Idiot. Spíš by se stal idiot z něho, teda pardon jestli to zní urážlivě, ale při vší úctě ke zmíněnému velikánovi, ony ty domácí práce jsou tak jednotvárné a ubíjející, že po splnění všech povinností už moc sil na nějaký umělecký rozmach ducha  nezbývá. Běžná žena si asi často říká, že to co musí dělat je jako za trest, a  že jsou k tomu ženy nenápadným tlakem okolí nuceny ještě i dnes, je určitě velký zločin. Marně se neříká, že polovinu géniů lidstvo ztrácí jen proto, že vězí v ženském těle.

Spisovatel Michal Wievegh ve svém deníku popisuje jeden takový den, kdy se musel starat sám o dceru a připustil, že ho to zcela vyčerpalo. A to byl běžný den, žádné speciální akce, na které je život hospodyněk tak bohatý, jako převlékání ložního prádla, mytí oken a praní záclon, gruntování, čištění koberců a jiné ženské radovánky. Já vím, že dneska si na to můžete najmout placenou službu, ale ne všichni si to mohou dovolit.

Karolina Světlá ve svých vzpomínkách uvádí dopis, který její učitel poslal rodičům když zjistil, že dívka má spisovatelské sklony: „Sleduji na vaší dceři talent spisovatelský, kdyby byla hochem, tož bych já první  ní vám gratuloval i sám na vás naléhal, abyste žádných nešetřili prostředků, by nadání její k zdárnému dospělo rozvoji. Ale u dívky mají se věci  jinak, právě naopak, tu se musí podobné náklonnosti dusit…Musí jí býti odňata veškerá četba, aby její vnímavá fantazie zůstala bez potravy…zaměstnávejte ji pouze v domácnosti, chce-li se baviti, nuže ať si něco plete nebo vyšívá perličkami či hedvábím, bude jí to lépe slušeti než s prstíky potřísněnými inkoustem a zůstane přitom déle hezká než při básnění a přemýšlení, kteréž pokrývá čelo vráskami.“

Karolína se naštěstí odradit nedala a  kromě jiného napsala  prózu Pan policejní komisař, v níž protagonista tvrdí: „Jen si nemyslete, že se cítí každý muž šťastným, postaví-li před něj žena kus vepřové pečeně se zelím vypravujíc mu přitom, zač byla a jak dlouho ji pekla. To dokáže každá služka za dvacet zlatých. Většina mužů nabaživše se při svých úkolech té všednosti života až po krk, zápasivše se sprostotou a nejapností lidskou až do únavy by chtěli, zasedajíc vedle ženy, se setkati s něčím jiným, něčím vyšším, co nad tím vším plane a se svěje asi jako hvězdy nad nějakým močálem a to by nazývali domácím štěstím…“

Myslím že Karolína Světlá si toho komisaře vymyslela, protože chlap který vidí domácí štěstí v ušlechtilé ženě místo v plném talíři, to je i dnes jev velice vzácný. Nejspíš si ho  vysnila  a v tom případě by se dala považovat za průkopnici fantasy a sci-fi literatury u nás. 

Jiří Kolář tvrdil, že není důležité, jestli se člověk stará o rodinu, ale jen to, co vytvoří jako kumštýř, protože to co zůstane nevysloveno v jeho nitru, jakoby nebylo a tedy není ani on.

„Umění je po přírodě to nejkrutější,“ tvrdil a dodával, že krásné na umění je hlavně to, že k němu člověka nikdo nenutí. Takže až vás milé dámy bude rodina nutit do vaření, zatímco vy budete toužit jen potom, abyste si mohla někde v klidu tvořit, psát, či malovat, zkuste jim odcitovat výše uvedenou moudrost pana Koláře, aby pochopili, co je v životě důležité a co ne.

Osvícenec J.J.Rousseau napsal slavné dílo o výchově dětí, své vlastní potomky však odložil do sirotčince, snad aby mu svým jekotem nebránily v sepisování  zásad a rad o tom, jak je pro rozvoj svobodné lidské bytosti důležitá správná výchova a péče už od raného dětství. To radil jiným, sám se tím jaksi neřídil.

Spisovatel Faulkner zase tvrdil, že chce-li být umělec dobrý, musí být absolutně bezohledný. „Neváhá okrást vlastní matku, je-li třeba,“ řekl doslova. „Óda na řeckou amforu má větší cenu než jakékoliv množství postarších dam.“

V optice výše řečeného se dá chápat, proč se umění častěji věnují muži, prostě si dokáží vybojovat čas a prostor.

Zmíněná Virginie Woolfová také v jedné ze svých knih píše o tom, jak je pro ženu nutné, aby kromě ekonomické nezávislosti měla i svůj vlastní prostor. A to patřila mezi ty privilegovanější, protože měla kuchařku a služku a její manžel nakladatel, jí pomáhal s vydáváním jejích knih.

Hrubín prý si zase stěžoval, jak ho od soustředění na tvorbu vyrušují každodenní povinnosti: „Já když mám pánové vyplnit složenku a odnést na poštu, tak mám v prdeli nejen ten den, ale i ten následující.“

To s tím Kolářem a Hrubínem jsem čerpala z Hrabalovy knihy Vita nuova,  a Kličky na kapesníku, což je román skládající se z rozhovorů, které s Hrabalem vedl László Szigeti. A Faulknerovo prohlášení zase cituje Nigel Watts v knize Umění psát. To jen pro dámy, které by si to chtěly přečíst aby načerpaly nějaké další rady slavných velikánů, jak si udělat čas na tvorbu.

Tak mě napadá, vzhledem k tomu co musím každý den zvládnout abych se postarala o hladký chod domácnosti, že podle měřítek pana Hrubína, kterého rozhodila obyčejná pochůzka na poštu,  já mám v pr…vlastně podstatnou část života.

 



Poznámky k tomuto příspěvku
PetrSuk-Zbraslavský (Občasný) - 29.1.2012 > viz Zazo
Body: 5
<reagovat 
Zazo (Občasný) - 29.1.2012 > no vidíš, máš toho sice moc, ale píše ti to..jo, umíš napsat skvělou věc..klobouk dolů.
Body: 5
<reagovat 
 libusepalkova (Občasný) - 30.1.2012 > Zazo> díky
<reagovat 
píč (Občasný) - 29.1.2012 > Aha, naše paní Božena Němcová: bije tě taky pan Němec? ( dneska se tomu říká domácí násilí myslím).Přestože Boženka byla pěkná mrcha i na dnešní poměry: Nebeský ji říkal ta neodbytná stříkačka( squirtovala jak ďas), nemůžu se jí zbavit, leze mi do bytu, honí mě po kavárnách, je to slezina.Ale - je málo žen, které by se jí vyrovnaly: byla skutečná aristokratka ducha, byť štavnatě erotická, krásná, ale špatně vdaná.Takže vdát se dobře, je základ, milá libuše.Ano, ženy to mají velmi těžké.Přiznávám, jsou vykořisťovány muži, ač dnes pohled na jejich chování tolik soucitu až zase tolik nebudí.Ale to se mi líbí a patří to tady
Body: 5
Doporučil 
<reagovat 
 libusepalkova (Občasný) - 30.1.2012 > píč> dík
<reagovat 
safran (Občasný) - 29.1.2012 > Tak tak...Už je třeba aby se něco změnilo a svobodní mohli být všickni!
Díky za počtení
Body: 5
<reagovat 
 libusepalkova (Občasný) - 30.1.2012 > safran> děkuju
<reagovat 
Věza (Občasný) - 30.1.2012 >
Body: 5
<reagovat 
 libusepalkova (Občasný) - 30.1.2012 > Věza> díky
<reagovat 
anae (Občasný) - 30.1.2012 >

no, někdo musí bejt rozumnej a zodpovědnej (ale nesmí se to fakt přehánět, spíš domluvou postupně diplomaticky dostrkat k dělbě 50:50, což je, vím velice obtížné, v některých zoufalých případech nemožné! potrvá to, záleží na ženách... jestli nebudou chtít bejt spíš už jen ty zgrogovaný kytaristky) - jinak téma už poměrně zmapovaný - teoreticky.

 

Pěkná knížka o tvorbě žen

http://knihy.abz.cz/prodej/zeny-v-umeni

 


<reagovat 
 P.V.Ctihodný (Občasný) - 31.1.2012 > anae> Hele,Ty "zgrogovaná"... Tam,kde je sudý počet (=manželství),nemůže být demokracie.Musí být určen ten,kdo nakonec rozhodne,co se podnikne.No,a tím byl určen muž.Rozumný muž ale dokáže říct:"Uděláme to podle tebe,miláčku."
<reagovat 
 libusepalkova (Občasný) - 1.2.2012 > anae> díky je to přesně tak jak říkáš jeden by se z toho nejradši zgrogoval:-))
<reagovat 
 anae (Občasný) - 1.2.2012 > P.V.Ctihodný> 

zgrogovaná byla srandička ---ať si to každej zařídí, jak umí! jedno dogma neexistuje, nebude existovat - to je budoucnost, ať se ti to líbí, nebo nee! jednou bude rozumnej ten, podruhý onen, někdy blbý oba, někdy moudrý oba --- a od toho se všechno odvíjelo, odvíjí a odvíjet bude


<reagovat 
 libusepalkova (Občasný) - 1.2.2012 > P.V.Ctihodný> Jseš úžasnej kdyby se bodovaly komentáře tak ti dám pět bodů a doporučení:-)))
podle statistik o počtu žen samoživitelek je to téma asi dost složitý
<reagovat 
píč (Občasný) - 30.1.2012 > :-))))), neboj, neberu, mám široké srdce- jako všichni malíři- amatéři, na ten štětec se vejde krásy:-))))), hezké odpoledne
<reagovat 
 libusepalkova (Občasný) - 1.2.2012 > píč> já taky maluju a taky mám široký srdce takže ještě že jsme se v tom časoprostoru minuli jinak by to byl asi velkej třesk a z vesmíru by zbyla černá díra:-)))
<reagovat 
Čtenář - 29.1.2012 > haha, jak sis to zařídila, tak to máš :)
<reagovat 
 libusepalkova (Občasný) - 30.1.2012 > čtenář> slovíčko zodpovědnost ti asi moc neříká jinak bys věděl že někdy si to člověk nezařídí tak jak by chtěl ale tak jak musí
<reagovat 
 Čtenář - 30.1.2012 > libusepalkova> jasně, že musí, ale musí, opravdu musí? někdy maj žencký na sebe vysoký nároky, moc uklízej, a teď už je vše stejně jinak, podívej na mladou generaci, copak vidíš uhoněný žencký? maj elektrický kytáry a šňupaj koks! už se nenechaj zotročit. nad rozlitym mlíkem nudapláč :)
<reagovat 
 libusepalkova (Občasný) - 30.1.2012 > čtenář> tak se tím nezabývej když je to pro tebe taková nuda...někoho zase můžou nudit káči s elektrickýma kytarama který prázdnotu svýho života zaháněj šňupáním koksu
<reagovat 
 píč (Občasný) - 30.1.2012 > libusepalkova> Musím říci, že máš dospělé názory.Líbíš se mi i jako člověk.Jen jsme se minuli v prostoru a čase. Ale, C´est la vie.
<reagovat 
 Čtenář - 31.1.2012 > libusepalkova> už dávno není minulý století, aby nám vládli muži, to sis nevšimla? tak se nevracej a děti měj tehdy, když je opravdu chceš, pak tě chlap nemůž rozhodit, taky jsem ztrácela čas "cobykdybysmem" a přišla na to, že nejvíc škody nadělaj zavilý ženský intrikánky, chlap je proti nim nimrod! aneb kolem čeho se točí svět? tu jsme v civilizaci, rozmazlené/ní, proto mě tvé povídání nudí, neb zavání jen vlastní nahořklostí...
<reagovat 
 libusepalkova (Občasný) - 30.1.2012 > píč> dík za kompliment dospělost není jen otázkou věku a s tím míjením si to tak neber - C´est pas catastrophe
<reagovat 
 libusepalkova (Občasný) - 1.2.2012 > čtenář> v podstatě máš pravdu ale s tou nahořklostí se mýlíš a mrzí mě jestli mé psaní tak působí rozhodně jsem se svým osudem spokojená a tohle bylo jen takový teoretizování na místech ze kterých se rozhoduje a tudíž se z nich dá něco změnit sedí pořád většinou chlapi takže s tím vládnutím se, alespoň v širším kontextu zase tak moc nezměnilo takže zatímco v minulým století by se chlap který neuživí rodinu styděl dnes se nestydí že je to naopak a statistiky o počtu žen samoživitelek to jen potvrzují..ale aspoň se ty ženský nemaj čas nudit :-)))
<reagovat 
farišta (Občasný) - 3.2.2012 > líbí se mi, že používáš hodně pramenů a citátů. bohužel nesouhlasím s argumentací. 19. století je pryč, dokonce 20. století je pryč. dnes už nikdo nevytěsňuje ze společnosti singl ženu, která střídá sexuální partnery (partnerky), dnes už snad není standard žena - plotna.

"Moc by mě zajímalo, kdyby třeba takový Dostojevský musel každý den vyvařovat pro pětičlennou rodinu, jestli by měl čas a sílu na napsání děl jako Zločin a trest nebo Idiot."

a já dodávám: moc by mě zajímalo, kdyby třeba Fjodor Michajlovič vyvařoval pro pětičlenou rodinu, jestli by jeho žena napsala Zločin a trest, nebo Idiota.

zkus být trochu objektivnější.
<reagovat 
 libusepalkova (Občasný) - 4.2.2012 > farišta> moc děkuju za tvé podnětné komentáře-v úvodu avizuju že dnes je situace lepší ale to že se vracím do minulých století je proto, že se jedná o úvahu na téma ženy a umění všebecně, nejen dnes,
tvůj názor že ženy nepatří jen k plotně sdílím a moc tě to šlechtí, že takhle uvažuješ, kdybys byl ženská tak by ses možná přesvědčil, že ne všichi mužský jsou tak osvícení(pořád ještě ne, bohužel) to s manželkou Dostojevského je zajímavý postřeh třeba se k tomu někdy vrátím ještě jednou dík za přečtení
<reagovat 
 farišta (Občasný) - 7.2.2012 > libusepalkova> nevím, jestli mě můj názor šlechtí nebo ne, taky se necítím nijak ocvícený mezi samými troglodyty. myslím, že by tvé úvaze slušelo, kdyby ses zaměřila na dnešní stav a třeba porovnala změny. jistě i žena v domácnosti už dneska nemá tolik práce jako před 100 lety (polotovary k vaření, myčka nádobí...) a to je jenom část. další je jistě rovina chápání úlohy ženy a vůbec dělení rolí ve vztahu. tady mám osobní zkušenost s jedním známým, který vyžaduje striktně teplé večeře, vyluxované koberce, umytá okna, aniž k tomu sám přispěje. má dominantní postavení, vydělává peníze, o které se tudíž zase nestará ona. ten vztah je velice harmonický, protože dohodnutý. myslím, že by opravdu bylo poctivé místo kňourání jak zlé to bylo kdysi, ukázat, že dneska je situace rapidně odlišná. a třeba se spíš orientovat na věci, které jsou ještě dneska problém. třeba nerovné odměňování za práci, diskriminace v zaměstnání (neopovaž se otěhotnět) a s tím třeba související trend singles (mám nejmíň 4 kamarádky po třicítce, které jsou bez partnera a mají problém, jelikož nemohou žádného najít). úvaha podle mého názoru není o hromadění fakt (v tom ti nemůžu nic vytknout), ale v jejich porovnávání a vyvozování závěrů.
<reagovat 
 libusepalkova (Občasný) - 7.2.2012 > farišta> o většině těch problémů o nichž píšeš jsem pojednala už dříve v jiných textech-feministkou proti své vůli, laciné ale divácky vděčné, nobelovka aj.-všechno je to ze sbírky Kdyby Máj napsala Jarmila která se ženskou problematikou zabývá-shrnout to všechno do jedné úvahy by asi bylo nad lidské síly díky za poznámku
<reagovat 
 libusepalkova (Občasný) - 7.2.2012 > farišta> ještě dodatek k tý známý která se nemusí starat o peníze-to má holka štěstím já znám takový které to všechno dělají taky a přitom je jejich výdělek hlavním zdrojem rodinných příjmů, zatímco manželé si zašívají prachy bokem na své koníčky
<reagovat 
  Zrušit obrázky    Zrušit větvení  

Přidat vlastní poznámku a hodnocení k příspěvku
<jméno   e-mail>

Kontrolní otázka proti SPAMu: Kolik je osm + tři ? 

  
  Napsat autorovi (Občasný)  
   


Copyright © 1999-2003 WEB2U.cz, Doslovné ani částečně upravené přebírání příspěvků a informací z tohoto serveru není povoleno bez předchozího písemného svolení vydavatele.

Design by Váš WEB

Addictive Zone Orbital Defender Game
free web hit counter