Provozované WEBy:   Totem.cz |  Čítárny |  Český film |  Seaplanet |  Humor/Hry/Flash |  Flash CHAT    Chcete svůj WEB? Napište nám 
Zpět na úvodní stranuISSN 1214-3529
Pondělí 19.8.
Ludvík
Zde se můžeš přihlásit jméno:
heslo:
nové 

 Všechny rubriky 
 Próza
 > Próza
 > Povídky
 > Fejetony
 > Úvahy
 > Pohádky
 > Životní příběhy
 > Cestopisy, reportáže
 
    

   
 
 Napsat do fóra o>
   
  

Ve VAŠEM prostoru redakce Totemu nezodpovídá za obsah jednotlivých příspěvků.
Quartiere Giuliano-Dalmata
Autor: Gogin (Stálý) - publikováno 9.12.2015 (14:48:39)Cesta v Římě vede od centra města směrem na jeho okraj, na poslední stanici metra jménem Laurentina. I když je zde pořád velkoměstský ruch, ráz města vystřídala architektura modernějšího střihu. Že jsme však pořád v Římě prozradí třeba stylizovaný motiv známých Španělských schodů na jedné z těchto budov.

Ale co by zde na jižním okraji Říma mělo být tak zajímavého, že pozornost je nasměrována právě sem? Žádná významná pamětihodnost tu asi nebude, ale jistá kuriozita by se přece jenom našla. Něco co souvisí s pohnutými dějinami 20. století. Tedy století, které výrazně poznamenaly dvě světové války, konflikty mezi národy.

Měla by se zde nacházet čtvrť Quartiere Giuliano-Dalmata, městská část, kde našlo nový domov mnoho Dalmatských Italů, kteří sem byli vysídleni z pobřežních měst měst Jugoslávie po skončení II. světové války.

Po počáteční prodlevě, nutné na zorientování, byla v jedné z bočních uliček přece jenom objevena první stopa, dokládající, že místo výpravy je správné, totiž objekt s nápisem Casa della bambina Giuliano Dalmata - tedy dětský internát.Dále následoval nevelký památník Dalmatských Italů, který stojí přímo při hlavní tepně Via Laurentina. Nedaleko odtud i duchovní centrum celé čtvrti - novodobý kostel Chiesa di San Marco evangelista in Agro Laurentino, který byl vlastně hlavním cílem této výpravy. Úpravné, poklidné náměstíčko, které přímo vybízelo k chvilce zastavení. Určitě stálo za to si všimnout úhledných obytných domů a nabízelo se srovnání se soudobými panelovými sídlišti z našich krajů.

Pro návrat byla zvolena jiná cesta, snad už proto, že se jedná o Řím. Za několik okamžiků se ukázalo správné rozhodnutí, neboť v jednom domě bylo identifikováno malé muzeum, věnované právě historii Italů z Dalmácie. Jeho návštěva se tak stala pomyslnou třešinkou na dortu.


a ještě
Dalmatští Italové
článek na WikipediiPoznámky k tomuto příspěvku
Martin (Stálý,Redaktor) - 10.12.2015 > Vidíš, do Říma se plánujeme vydat už několik let...díky za nahlédnutí tamtéž
<reagovat 
  Zrušit obrázky    Zrušit větvení  

Přidat vlastní poznámku a hodnocení k příspěvku
<jméno   e-mail>

Kontrolní otázka proti SPAMu: Kolik je tři + tři ? 

  
  Napsat autorovi (Stálý)  
   


Copyright © 1999-2003 WEB2U.cz, Doslovné ani částečně upravené přebírání příspěvků a informací z tohoto serveru není povoleno bez předchozího písemného svolení vydavatele.

Design by Váš WEB

Addictive Zone Orbital Defender Game
free web hit counter