Provozované WEBy:   Totem.cz |  Čítárny |  Český film |  Seaplanet |  Humor/Hry/Flash |  Flash CHAT    Chcete svůj WEB? Napište nám 
Zpět na úvodní stranuISSN 1214-3529
Neděle 17.1.
Drahoslav
Zde se můžeš přihlásit jméno:
heslo:
nové 

 Všechny rubriky 
 Próza
 > Próza
 > Povídky
 > Fejetony
 > Úvahy
 > Pohádky
 > Životní příběhy
 > Cestopisy, reportáže
 
    

   
 
 Napsat do fóra o>
   
  

Ve VAŠEM prostoru redakce Totemu nezodpovídá za obsah jednotlivých příspěvků.
1938 takchytrá zasanieje
Autor: APV (Pravidelný) - publikováno 26.11.2020 (00:23:02)
1938 takchytrá zasanieje
13.11. 2020 5:35:35
fčérasomvyrazyldomesta. dajakúdobusytakydem aftom manapadlo, žebysom moholzafouniťmártymu takúšprýmovačku. žebysomsahototišvopýtal, asdanefje asdadačonepotrebujem? taksjahňemdokapsy, alefouňanikde. tomanasnačylo, žesamusymvrátiťdomou. taksomsa celýnafsteklenývobrátil, alespatrylsomkrásnuslečnu. fokamyhusomprekabátil nafsteklenijenamylútvár (afzátvorkachmam somsatoteda aspoňdomnijéval) avyčýtavo, alevelmymylo, sompoložylvotásnik:

"slečna, tostemaprosymvasnemohlapresvoniť, keťsomvotchádzalsbytu?

takmadajtečyslo ajavaspresvonim.

noterasuštonepotrebujem, nehalsomfouňudoma.

jotááák."

taksomsaroslúčyl, votočylavracaldom. trochasomprytompremýšlal voyntelygencyjy krásnychslečjén aftomstretnemneheskú. taksomjejpoložyl tenystývotásnik avonavotpovedela:

"notosomtedanemohla, veťnemámvašečýslo."

zasmjalysmesa ajasomsyfduchovypovedal:

vošklyvá atedaúplnesbytočnechytrá, paksomsyaleuvedomyl, žezastakchytrá, abyvedela fkoľkopresne bymamalapresvoniť, zasanieje aspokojenesompokračoval fcestedom.

1938 she is not so smart again
I went to town yesterday. I've been going about this for a while, and it occurred to me that I could call a martyr like that. that I would ask him if he doesn't know if I don't need something? so I reach into my pocket, but the cell phone nowhere. it indicated to me that I had to return home. so I turned around angrily, but saw a beautiful young lady. at the moment I turned my anger into a nice face (and I have at least thought it in parentheses) and reproachfully, but very kindly, I asked a question mark:

"Miss, couldn't you please call me when I left the apartment?

so give me the number and I'll call you.

but now I don't need it anymore, I left it at home.

yes sooo. "

so I said goodbye, turned, and came home. At the same time, I thought a little about the intelligence of beautiful girls, and in that I encounter an ugly one. so I asked her the same question and she answered:

"Well, I couldn't, because I don't have your number."

we laughed and I said to myself:

ugly and therefore completely unnecessarily clever, but then I realized that she was smart enough to know exactly how much she should call me again, again, and I continued on my way home with satisfaction.


Přidat vlastní poznámku a hodnocení k příspěvku
<jméno   e-mail>

Kontrolní otázka proti SPAMu: Kolik je devět + sedm ? 

  
  Napsat autorovi (Pravidelný)  
   


Copyright © 1999-2003 WEB2U.cz, Doslovné ani částečně upravené přebírání příspěvků a informací z tohoto serveru není povoleno bez předchozího písemného svolení vydavatele.

Design by Váš WEB

Addictive Zone Orbital Defender Game
free web hit counter