Provozované WEBy:   Totem.cz |  Čítárny |  Český film |  Seaplanet |  Humor/Hry/Flash |  Flash CHAT    Chcete svůj WEB? Napište nám 
Zpět na úvodní stranuISSN 1214-3529
Pátek 26.4.
Oto
Zde se můžeš přihlásit jméno:
heslo:
nové 

 Všechny rubriky 
 Próza
 > Próza
 > Povídky
 > Fejetony
 > Úvahy
 > Pohádky
 > Životní příběhy
 > Cestopisy, reportáže
 
    

   
 
 Napsat do fóra o>
   
  

Ve VAŠEM prostoru redakce Totemu nezodpovídá za obsah jednotlivých příspěvků.
<předchozí Úloha sprostých slov v literatuře – kapitola 0. z kolekce Úloha sprostých slov v literatuře
Autor: jakpro (Občasný) - publikováno 17.9.2003 (00:56:45)

Tuto kapitolu jsem zařadil jako nultou, neboť je abych tak řekl mimo edici, a jaksi předchází vlastnímu bádání o sprostých slovech. Byl jsem si totiž vědom toho, že bych se svými úvahami mohl někoho dotknout, což by se mohlo obrátit proti mně. Sám totiž občas něco literárně tvořím a vím, že některé vulgarismy a hrubší výrazy ve svých dílech  sem tam použiju. Na druhou stranu se domnívám, že jsem autor na dnešní dobu poměrně slušný a cudný. Samotného mě tedy zajímalo, jak to se mnou a sprosťárnami vlastně je. Něco mi říkalo: zameť si nejprve před vlastním prahem, alespoň budeš mít nějaké měřítko!

Rozhodl jsem se tedy provést frekvenční analýzu sprostých slov ve své tvorbě. Frekvenční analýza spočívá v tom, že s pomocí výpočetní techniky zjistím četnost výskytu jednotlivých sprostých slov ve svých dílech, zjištěné údaje sečtu a statisticky vyhodnotím.

Byl jsem si totiž jist, že třeba ve svých povídkách takové výrazy najdu. Jedním z mých pravidel při psaní totiž je, že každá povídka musí obsahovat alespoň jedno sprosté slovo. Jedno sprosté slovo v každé povídce, nikoli v každé větě! Toto slovo se mi při psaní vyloupne samo od sebe, jako by přesně vědělo, kam se umístit. Většinou to bývá až ke konci povídky jako součást pointy. Ale o tom budu podrobněji psát v kapitole o účincích sprostého slova. Zajímavé však bylo, že jsem sprostých slov nalezl nepatrně více, než jsem očekával.

Mnohem větší překvapení mi však připravila analýza mé poezie. Tady jsem byl opravdu přesvědčen, že mé básničky jsou vesměs slušné, že se vyjadřuji kultivovaně a že jsem se při použití vulgarismů docela krotil. Jenže – na druhou stranu – mojí nejvyšší školou byla škola života a já byl zvyklý mluvit a psát jak mi zobák narost o věcech, které vidím kolem sebe.

Myslím, že někdy je zajímavější popsat nějakou choulostivou situaci jen v náznacích a nechat pak pracovat fantazii samotného čtenáře. Při psaní však nastanou případy, kdy žádný eufemismus nepomůže, protože zkrátka nestačí na vyjádření expresivní nálady či stavu, nemá onen patřičný náboj, nehodí se svou zvukomalebností či rytmem nebo by vzhledem k tématu působil dokonce nepatřičně až směšně a tím pádem nevěrohodně. V takových případech je nutné sáhnout po syrovém výrazivu prošpikovaném vulgarismy.

Výsledek analýzy však přesto není nikterak hrozivý a podíváme-li se v jaké době to žijeme, tak je i vcelku pochopitelný. Řekl bych, že moje míra použití sprostých slov odráží průměrnou realitu. Ale nepředbíhejme.

 

Do vyhledávače byly postupně vloženy tyto výrazy:

Ser, sra, prd, blb, hovn, kurv, děv, hovad, prs, koz, kund, pič, čur, pitom, idiot, debil, kreten, pako, zad, mrd, šoust, šuk, smrad, krav, vol, vůl, hajzl, poděla, bli, ble, zvra, hnus.

 

Frekvenční analýze byla podrobena nejprve moje poezie. Celkem bylo analyzováno 83 básní. Zde předkládám zjednodušené výsledky:

 

 

 

Sprostý výraz 

(zahrnuje všechny

jeho tvary a slova odvozená)             

četnost výskytu

Srát

7

prdel 

1

hovno

2

blb

9

pitomý

2

kurva 

3

hovado

2

pako

1

smrad

2

zadek

3

šoustat

1

podělaný

1

blít

2

celkem:           

36

                    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V oblasti prózy bylo analyzováno celkem pět mých povídek. Výsledky jsou následující:

 

 

Sprostý výraz 

(zahrnuje všechny

jeho tvary a slova odvozená)             

četnost výskytu

posrat, nasrat

3

debil

1

smradlavý

1

hovno

3

blbý

1

děvka

1

kravina

1

zvracet

3

blít

1

hajzl

1

celkem:           

16

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podíváme-li se na jednotlivé výsledky, pak nás na první pohled zaujme zřetelně vyšší frekvence slov se základem blb a srát u mé poezie. Blb jednoznačně vede s devíti výskyty, těsně následován sraním s výskyty sedmi.

Kdybych hledal nějaké objektivní vysvětlení pro tento jev, pak se domnívám, že právě tato dvě slova natolik zdomácněla nejen v mém, ale řekl bych také obecně v našem národním slovníku, že je používáme tak často, až si ani neuvědomujeme jejich sprostý původ. Blb, blbý, blbec, blbost – kolikrát takto někoho či něco označíme? Kolikrát nás něco sere nebo nasere, z něčeho se posereme, něco je posrané nebo zasrané? Přiznám se, že právě slova blb a srát se nerozpakuji, na rozdíl od jiných vulgarismů, použít ani v přítomnosti dámy.

S velkým odstupem se na třetím místě umístila kurva spolu se zadkem. Zatímco zadek v tomto případě používám jako naturalistický symbol se sociálním podtextem (holý zadek), pak kurvu jsem použil ve dvou případech pro označení sexuálně prodejné osoby, jednou pak jako zvolání, vyjadřující marnost, stesk a vztek. Není náhodou, že právě kurva je tak oblíbená v našem jazyce, těžko bychom hledali jiné tak plné a jadrné slovo! O kurvě psal velmi hezky již Pavel Eisner (Čeština poklepem a poslechem). Není tedy náhodou, že kurva předčila např. mdlé a nevýrazné pako, které jsem navíc použil jen kvůli verši – sako – pako. Sako – kurva, to se nerýmuje.

Myslím, že je vhodné hodnotit výsledky analýzy u poezie a prózy zvlášť, neboť zatímco u poezie je kritériem pro volbu slova jeho zvukomalebnost, rytmus, či rým, u prózy je situace jiná. Tam se vše odvozuje od příběhu. Pokud se kupř. hovno, nebo zvratky stanou v rámci děje předmětem pozornosti, je nutné je v textu zmínit několikrát, tomu se prostě nevyhnete. Když toto víte, nebude vám s pomocí výsledků analýzy zatěžko uhodnout, že jedna má povídka se točí kolem zvratků, druhá kolem hovna a ve třetí se někdo posere. Ostatní povídky jsou pak na vulgarismy poněkud skoupější.

Další zajímavostí je to, že některé z hledaných výrazů nebyly vůbec nalezeny. Je pravda, že taková slova, jako mrdat, kunda či čurák, nepoužívám, neboť mi připadají přeci jen příliš hrubá. Na druhou stranu mě nepohoršují, když je někde uvidím, nebo uslyším, a v některých případech mohou mít dokonce osvěžující účinek, právě proto, že jsou tak vzácná. Ale když nyní o celé věci přemýšlím, říkám si, proč je vlastně nepoužít? Představte si takové věty, jako: „Ty čuráku zasranej!“ „Co tu chce ta kunda?“ Nebo: „Já na to mrdám…!“ Cítíte, jak z toho čiší život? Jak je to krásně současné? Možná, že si už ani neuvědomujeme, jak často podobné věty slyšíme kolem sebe.

 

Konečná statistická čísla nám říkají, že v poezii bylo nalezeno celkem 36 sprostých slov. Vztaženo k počtu analyzovaných básní z toho vyplývá, že i kdyby v každé básni bylo jedno sprosté slovo (v některých jsou možná dvě), pak ve 47 případech, tedy ve více než polovině, jsou mé básně zcela slušné a neposkvrněné. Odmítám tedy nařčení z vulgaristického exhibicionismu a snahy zaujmout za každou cenu. Celkem vysoké číslo vulgarismů mi však zároveň poskytuje alibi před nařčením ze salónnosti a akademismu, vyhýbání se ožehavým problémům a snahy nevidět pravý stav věcí. Jak jsem řekl, dle mého subjektivního názoru je objektivní použití vulgarismů v mé tvorbě zcela v normě.

Jistěže by šlo pokračovat v analýze i dále. Subjektivní význam těchto statistických údajů by mohl zajímat zvídavého psychoanalytika, který by mě s chutí rozebral. To však považuji z hlediska mé úvahy za nepodstatné, neboť by to notně překročilo její rámec. Koneckonců,  každý si může frekvenční analýzu provést sám ve své vlastní tvorbě.

Pokud bych měl tedy tuto kapitolu zakončit nějakým poučením, nabídl bych třeba toto:

Ukaž mi výsledky frekvenční analýzy sprostých slov ve svém díle, a já ti řeknu, jaký jsi!

 

Pokračování příště



Poznámky k tomuto příspěvku
BlueSky (Občasný) - 17.9.2003 > Dobrý zamyšlení! Znám pár pohoršených nad každým "sprostým" slovem, doporučím jim to ke studiu:-)
<reagovat 
Lef (Občasný) - 17.9.2003 > zadek - no fuj, jak tohle může někdo použít!? :))
<reagovat 
Lian (Občasný) - 17.9.2003 >

Jen bych podotkla, že zvracet není sprosté slovo, dá se říci, že právě naopak takže ne 16, ale 13. Frekvenční analýzu radši asi dělat nebudu, dopadla by dost děsivě.:-)

Neměla jsem čas číst to celý, ale držím palce.


<reagovat 
 jakpro (Občasný) - 18.9.2003 > Lian> 

A jak víš, že zvracet není sprosté slovo? :o) Musíš to nějak zdůvodnit, co je dle tebe sprosté slovo? Podle mojí definice zvracet mezi sprostá slova svým způsobem patří, ale je to zatím provizorní definice, otom bude příští kapitola. Tak je to otázka do pléna: Co je to vlastně sprosté slovo?

btw: jen si klidně tu analýzu udělej, pro mě by to byl zajímavý statistický údaj


<reagovat 
 Lian (Občasný) - 19.9.2003 > jakpro> Vsadila bych se, že když ho najdeš ve slovníku, nebude tam napsáno hov. slang. a tak, ale slovník nemám, takže to nedokážu, jen to vím. Analýza by byla náročná  a vzhledem, k tomu, že občas by se za mě i dlaždič styděl, asi ne moc přínosná, pro mě.... Radši nevědět.
<reagovat 
 jakpro (Občasný) - 19.9.2003 > Lian> Jak v kterým slovníku, v stručném etymologickém slovníku jazyka českého jsem nalezl poklady:) Ale stejně tam neni všechno. Jinak je fajn, že máš takovou slovní zásobu, vím, že jsem tě asi neobohatil, ale některý výrazy bych sem fakt asi nemoh napsat
<reagovat 
Lei (Občasný) - 23.10.2003 > Zdá se mi to jako dobrý pokus na úvod, nicméně když už se to má tvářit vědecky, přimlouval bych se za serióznější přístup - například najít si k literaturu. Jak můžeš tvrdit, že se nikdo sprostým slovům vědecky nevěnoval, když jsou běžně dostupná minimálně Kryptadia (I, II, III) a Šmírbuch jazyka českého? O bohemistické literatuře na tohle téma nic nevím, ale myslím, že by se jistě něco našlo.

<reagovat 
průser mračen (Občasný) - 24.10.2003 >

et rejpnutí:

"pako, které jsem navíc použil jen kvůli verši – sako – pako. Sako – kurva, to se nerýmuje"

neškodilo by zopakovat si pojmy i v jiných oblastech... poněvadž jsou hovno totéž...

 

mimochodem, v podobných kontextech jako je tuten (a v promluvách hanáckých) vcelku seriosně hovořil jazykovědec o slově hovno jako o bezpříznakovém hanáckém záporu.


<reagovat 
g morr (Občasný) - 24.10.2003 > Ha pokračování!

Njedřív bys měl jasně říct, co jsou sprostá slova, doložit na příkladech atd. Pořádně rozvážit, co vlastně budeš zkoušet. Pak se teprv pouštěj do frekvenčních analýz...
V dobré frekvenční analýze je taky dobré třeba říct, jak velký byl korpus, se kterým pracuješ, to se nikdy neztratí... 83 básní je úctyhodné číslo, ale nedává mi představu, kolik slov je sprostých z celkového množství...
a vůbec.
<reagovat 
průser mračen (Občasný) - 24.10.2003 > Když budeš, hnědko, chtít poradit s výběrem literatury, vobrať se na mě.
<reagovat 
Lei (Občasný) - 23.10.2003 > A ještě celkem zpodpovědně můžu říci, že "zvracet" je neutrální slovo, které se běžně používá ve spisovné češtině např. odoborných medicínských textů a "zadek" mezi sprostí slova taky nepatří, vždyť ho používá hovorově každý, včetně prarodičů mluvících k vnoučatům. Vulgárnost je třeba hodnotit synchronně, ne podle etymologie, nicméně v novém (modrém) Etymologickém slovníku ČJ jsem našel slušnou zásobu vulgarismů, doporučil bych oproti Stručnému.
<reagovat 
 jakpro (Občasný) - 23.10.2003 > Lei> Já sem do toho modrýho teď koukal taky, je tam toho víc a některý slova se vykládají v každým tom slovníku jinak :) Jinak vím, že se tu psalo trošku o sprostých slovech, ale jsou to díla stará a pro dnešní dobu nedokonalá, navíc mi přijde že jdou jen po povrchu a já chci proniknout do hloubky k samé podstatě sprostých slov a dostat se tak  k filozofické otázce z názvu téhle úvahy. jinak rozlišuji sporstá slova podle významu, obsahu a podle formy, takže zvracet či zadek jsou sporstý dle významu, ne však dle formy. Nebudu asi úplně desně vědeckej, i když další kapitoly už budou lepší, taky to má být trochu zábavný a hlavně podnětný...
<reagovat 
 Lei (Občasný) - 24.10.2003 > jakpro> 

Tak to teda prr, v některých bodech souhlasím s průserem mračen!! Vulgárnost ROZHODNĚ nespočívá v obsahu, ale ve formě! Co je prosím tě sprostýho na zadku?? Nebo na zvracení? Zadek má každej - za sprostej ho možná tak považovali v mnišských řádech 11. století. A už vůbec nechápu, jak můžeš zařadit zvracení mezi "sprostý děje." Takže takhle: rozlišení toho, co je sprostý a co ne v rámco obsahu patří do ETIKY a potažmo morálky - kterou si každej může mít jakou chce, zatímco pouze vulgárnost slov patří do JAZYKOVĚDY.


<reagovat 
 Lei (Občasný) - 24.10.2003 > jakpro> 

Navíc: definic vulgárních slov existuje jistě celá řada, tak nevím, proč je předefinovávat, zvlášť když byla definovaná odborníky. Co takhle čerpat z bohaté bohemistické literatury, a vůbec hledat napoli filozofie jazyka, sociolingvistiky, psycholingvistiky, etnologie?

Díla, která jsem měl na mysli, sice jsou stará, ale že by byla nedokonalá? Mně teda Kryptadia přijdou jako dokonalý, těch sprostých slov je tam daleko víc, než na který si kdy vzpomeneš, a nevím, kdo by byl schopen nasbírat víc materiálu (písničky, básničky, zvyky, nápisy na hajzlech), než je obsaženo v nich. Leda akutualizovat.

Ale v případě, že to bude zábavný a nebude si to dělat nároky na přílišnou vědeckost, pak proč ne Jsem jen příliš poznamenanej vědou


<reagovat 
 jakpro (Občasný) - 25.10.2003 > Lei> 

A já zase nesouhlasím s vámi! :o) Přesně vím, o čem mluvím, když tvrdím, že je nějaké slovo sprosté, přesnou definici zde brzy uveřejním. Jistěže otázka sprostosti nějakého slova je výsledkem nějaký morálky, etiky a liší se v různý společnosti i v čase(možná právě teď nějaká změna probíhá). A nezdá-li se ti např. zadek jako sprosté slovo, doporučuji ti následující pokus: Vyhlédni si např. v tramvaji či autobuse moc pěknou slečnu, přistup k ní a řekní jí, že má hezkej zadek. Je velmi pravděpodobné, že tě nazve sprosťákem, nebo si to alespoň pomyslí

jinak souhlas, pro mojí práci bude asi přesnější používat pojmenování sprosté slovo a ne vulgarismus


<reagovat 
průser mračen (Občasný) - 24.10.2003 >

et... furt mi to nedá.

co je sprostého na slově hnědý?

nic moc. ale jsou kontexty (jak modří vědí), ve kterých funguje jak hrubost par exellance...


<reagovat 
 jakpro (Občasný) - 25.10.2003 > průser_mračen> Na slově hnědý opravdu nic sprostého nevidím. lze ho považovat za opisný tvar vůči hovnu. Modří už vědí je možné míti za eufemistický idiom vyjadřující píču, ale to není typický příklad, protože je srozumitelný jen pro užší skupinu lidí :o) já vím, že takových výrazů je víc
<reagovat 
jakpro (Občasný) - 25.10.2003 > Ale jsem opravdu velmi rád, jak je z vašich příspěvků jasné, že se živě zajímáte o svůj mateřšký jazyk...!
<reagovat 
 Lei (Občasný) - 25.10.2003 > jakpro> 

Hele, to je demagogie, s tou tramvají!! To nemá nic společnýho se sprostostí slova "zadek", ale v netaktním chováním. Stejně tak já můžu říct, že nohy jsou sprostý slovo - zkus s ním udělat to samý - v mnoha případech se taky nesetkáš zrovna s pochvalou. A myslíš si, že když někomu sestřička řekne, že mu dá injekci do zadku, tak se urazí?? Já jsem teda ještě žádnou neslyšel říkat "zadnice", nebo jak to chceš jinak pseudospisovně nazývat.

Jinak: sprostý slovo a vulgarismus je to samý, tím nic neodlišíš, a už mě nevytáčej, protože jsem studoval obor lingvistika a fonetika a jsem na pověry diletantů trochu alergickej, jak jsem už naznačil Takže o tom rád budu diskutovat, ale na nějakej solidní  platformě. Jak tak koukám, mé doporučení ohledně odborné literatury se nedočkalo ohlasu.


<reagovat 
Lei (Občasný) - 25.10.2003 >

A dále: pokud slovo má být označeno jako sprosté , musí být, jak jsi sám nakousl, tak vnímáno drtivou většinou společnosti - při pohledu na reakce na tvůj text se mi zdá, že to moc nefunguje. Stejně tak, když už sem taháš tu etiku - jak víš, že močení je sprostej děj pro víc lidí než jen tebe a pár mormonů? A když se tě doktor ptá, jestlis zvracel, nebo tě žádá, ať přineseš ranní  moč, tak si určitě nemyslí, že na tebe mluví sprostě!!

Nakonec ještě otázka: ty se fakt myslíš, že jsou slova "rectum", "zadnice", "zadek", "zadeček", "prodloužená záda" a "prdel" jsou všechna sprostá jenom proto, že podle tebe (trochu prudérního, zdá se) se jedná o nemravnou část těla??


<reagovat 
 jakpro (Občasný) - 27.10.2003 > Lei> 

No tak  abych nějak reagoval - ten příklad s tím zadkem byl míněn trošku úsměvně, vím, že to nefunguje ve všech situacích. Ale rozhodně to není demagogie, naopak je v tom velký kus pravdy. Pokud by na zadku nebylo nic sprostého, nemohlo by dojít ke mnou zmińovanému příkladu se slečnou v tramvaji. Mám to prozkoumané opravdu důkladně. Pokud dané slovo není považováno primárně za sprosté dle významu, nemůže vzniknout ani jeho sprostá forma a v příští kapitole to zcela jasně prokáži! Inu, je vidět, že se touto problematikou dosud nikdo nezabýval. Nejlepší odpovědí na tvé připomínky budou tedy asi další kapitoly mé práce.

Již jsem napsal, napíšu to znovu a v příští kapitole to budu opakovat, co je cílem mého díla - jasně definovat a kategorizovat sprostá slova, a na tomto základě rozvíjet úvahy o jejich úloze v literatuře. Tím ti odpovím na zmínku o Šmírbuchu a Kryptadiech, na svém poli jsou to díla celkem dobrá a svým významem záslužná, ale můj záměr je zcela jiný, nechci dělat další sbírku či slovník sprostých slov, nýbrž chci jít do hlobky, hlubinnou analýzou odhalit jejich podstatu. Vlastně se toho v tomto smyslu o sprostých slovech napsalo žalostně málo a stále více se utvrzuji v tom, že moje práce bude mít význam zcela zásadní:)

Jináč tvoje vzdělání ti chválím, já si vážím toho, když někdo něčemu rozumí. Přestože jsem primitiv, rád si povídám se vzdělanými lidmi :o) Na druhou stranu díky tomu že nejsem zatížen podobnou erudicí, vidím celý problém asi z širšího hlediska a neomezuji ho jen na hledisko lingvistické. Což neznamená, že si o lingvistice rád nepopovídám


<reagovat 
 jakpro (Občasný) - 27.10.2003 > Lei> Ještě bych dodal, že mé hodnocení nemá nic společného s mou prudérností (o té nemůže být řeč:o) Vycházím objektivně ze situace, která je a tu nám tu nadělily klerikální a bolševické režimy. To neznamená, že se tato situace nemůže změnit, a naprosto v souladu s mým úvodem k tomu pravděpodobně nyní dochází
<reagovat 
g morr (Občasný) - 24.10.2003 > jo, nečtl jsem diskusi:
tady je ten průser:
A jak víš, že zvracet není sprosté slovo? :o) Musíš to nějak zdůvodnit, co je dle tebe sprosté slovo? Podle mojí definice zvracet mezi sprostá slova svým způsobem patří, ale je to zatím provizorní definice, otom bude příští kapitola. Tak je to otázka do pléna: Co je to vlastně sprosté slovo?

Ty máš přeci vědět, které slovo je sprosté, když děláš analýzu. A ty máš dát definici... a ne se po ní ptát a ne dělat nějaké provizorní... to by tě věda hnala.

V etymologickém slovníku skutečně taky najdeš (teda, mám po ruce jenom Rejzka, to bude asi ten modrý, o kterém mluvíte, Machek, kterého zmiňuje kolega průser bývá většinou ve světle zelené,ale asi tam ty charakteristiky taky má) charakteristiky typu zast., slang. apod., ale etymologický slovník není určující.

Koukám do toho Rejzka, hele, odkráglovat je vulg. U vulva není vulg. Podle SSČ není zvracet vulg. Zadek samozřejmě taky ne... no su na tebe zvědavý, ale jak už jsem jednou pravil: potlučeš si řiť.
<reagovat 
 jakpro (Občasný) - 25.10.2003 > g_morr> 

Ovšemže vím, co je podle mě sprosté slovo a dřív než jsem vypracoval analýzu jsem vypracoval definici.) ale připouštím, že někdo má třeba svou definici, jinou, tak mohu pokládat otázky do pléna.

Je fakt, že kdybych sem dal nejdříve definici, tak byste se tak všichni neptali, ale to je zkrátka průvodní jev tohohle způsobu publikování - vy nevíte, co já napíšu příště, ale zase se můžete hned vyjádřit k tomu, co jsem zatím napsal - a mě to může a nemusí ovlivnit v další práci:)

Přesně definuji co je sprosté, a příklad, že zadek je sprostý viz odpověď Lei


<reagovat 
 g morr (Občasný) - 29.10.2003 > jakpro> Kolego,
pokud přesně definuješ, co je sprosté, činíš to zřejmě někdy v budoucnosti. Nebyl jsem tam.
Je to ale fuk, poněvadž tahle debata pro mne ztratila smysl, neb meleš píčoviny. Pa.
<reagovat 
 jakpro (Občasný) - 1.11.2003 > g_morr> 

Mám k tobě několik výhrad kolego g_morre. Tohle je seriál, který vychází na pokračování. Jednotlivé kapitoly tu uveřejňuji tak, jak je napíšu. Pokud jsem již definoval, co je to sprosté slovo, neobjevilo se to zatím zde, jelikož kapitola není ještě úplně hotová. Ovšem mohu souhlasit s tím, že zatím nemá smysl se bavit o něčem, co jsem tu dosud nepublikoval a co znám tudíž zatím jenom já.

Další problém je v tom, že mi podsouváš myšlenky a názory které nemám - to se ostatně vyjasní v další kapitole. Stejně tak, jako to, že jsem tě na fotce nepoznal. Inu, poznal, a zase mi podsouváš něco, co není moje,ale tvoje. Ostatně pokud bys byl věrný svému idolu z fotky, asi bys z toho nedělal takovou vědu a udělal bys z toho nějakou srandu :o) Myslím, že nemá smysl pokračovat v diskusi, dokud tu neuveřejním další kapitolu. Nazdar :)


<reagovat 
průser mračen (Občasný) - 24.10.2003 >

Píčovina, kamarýde!

Slovo zadek neni sprostý, slovo zvracet neni sprostý. Zadek možná ještě v nějakym frazeologickym spojení (ale asi ani "políbit někomu zadek" neni sprostý, nejspíš ani "lézti někomu do zadku"). Zvracet je neutrální vždycky (asi se nepovažovalo docela za košer před sto lety, to bylo jediný nezávadný slovo vrhnout... na ju, tenkrát se ale nepovažovalo za slušný o některejch věcech vůbec mluvit... ale to je něco jinýho).

V etymologickém slovníku se skutečně borci snaží zachytit pokud možno slovní zásobu v celé šíři, není to slovník normativní (jako slovníky spisovnýho jazyka, ty se snaží zachytit a vlastně i ohraničit slovní zásobu spisovnýho jazyka, řekněme zjednodušeně jazyka pro oficielní komunikaci). Proto tam najdeš vulgarismy. Stejně jako je najdeš v dvojjazyčnejch slovnících – ty se taky snažej zachytit jazyk v jeho šíři. Když už se chcete hrabat v etymologii, tak slovník Machkův nebo novej Rejzkův, ostatní zahoďte.

A kakat je teda podle tebe sprostý slovo, poněvadž zachycuje nepěknej děj. A když kolega Egypťan Sinuhet u Waltariho "vypouští svou vodu" tak je to taky sprostý dle významu? Soulož je sprostý slovo? Koitus? Jdi do prdel, kluku, nejdřív si trošku projdi pojmy a pak se pouštěj do takový práce. Nebo pojmy nově definuj (což teda pokaždý nasere, ale dá se to akceptovat).

Jo a těším se, že mi povíš něco o obsahu a významu a rozdílu mezi nima, to je oblíbený cvičení podobnejch pseudofilozofátorů. jdi se vysrat, srabe.

 

Mimochodom, teď mě ještě napadlo: japa je to se srandou? Ta je sprostá jenom podle formy? Nebo sprostota mizí, spolu z povědomím o původu slova – totiž sranda, ač si to dnes málokdo uvědomí, je skutečně od sráti...


Body: 2
<reagovat 
 jakpro (Občasný) - 25.10.2003 > průser_mračen> 

Zdá se mi, že tě má úvaha nějakým způsobem citelně zasáhla:o) ale tak to má být, každý má právo na svůj názor.

Zda je zadek, či zvracet sprosté viz odpověď Lei. Stejně tak kakat je sprosté slovo - ano, prtože vyjadřuje nepěknej děj, to jsem si nevymyslel já, to je konvence naší spoečnosti :) Vypouštět vodu je idiomatické spojení vyjadřující opisným způsobem sprostý výraz, patří tedy do zvláštní kategorie.Podobně soulož, či koitus, jak uvedu v tabulkách příští kapitoly. Sranda možná souvisí se sráti, ale sráti je zase od crčeti. Proto sranda není sprostá, ačkoli je od sráti, a sráti je sprosté, ačkoli je od crčeti. Toto já jsem si všechno prošel, takže jinak viz odpověď g_morr.

Definici sprostých slov dle obsahu a v užším slova smyslu dle formy přesně definuji v následující kapitole.

Jináč ti řeknu, že kdyby sis udělal frekvenční analýzu sprostých slov svých odpovědí zde, výsledek by byl velmi slušný :o)) Víš, já tady píšu o sprostých slovech, ale nikomu nenadávám, pokud se mnou nesouhlasíš, je možné to vyjádřit i kulturně bez sprostých urážek, ale já říkám že proti guštu... že ano


<reagovat 
 průser mračen (Občasný) - 29.10.2003 > jakpro> Troubelíku, jednou jsem ti řek hnědko: pakliže je to kurva hrubá urážka, omlouvám se za ni. Pokud jsi měl na mysli něco jinýho, tak jsi vedle jako jedle. A jako obvykle. Pojím se ke kolegu g morrovi a přestávám se s tebou bavit. Zdá se, že to nemá cenu.
<reagovat 
 jakpro (Občasný) - 1.11.2003 > průser_mračen> 

Mno těch urážek tam bylo víc, než jen hnědko, ale nejde o  to, že je to hrubá urážka, spíš jde o to, že se mi těžko baví s někým, kdo mě uráží. To je potom těžká diskuse. Navíc mi podsouváš myšlenky, které nemám. stejně jako pro g morra - nemá cenu se bavit o něčem, co jsem tu zatím nepublikoval. Jinak netrvám na tom, že zrovna průser mračen se se mnou musí bavit. Ale možná že je chyba u tebe.

 

Přesto ti dám jednu radu: To, že něco víš, je dobré. To, že něco víš, však neznamená, že to nikdo jiný neví. Když chceš svých znalostí využít k tomu, aby si tě ostatní vážili, zkus s jejich pomocí vytvořit nebo vymyslet něco nového, čím bys ostatní nějak obohatil. Když budeš jenom střílet od boku co všechno znáš a druhé pokládat za blbce a urážet je, asi si pozornost a obdiv nezískáš. čau


<reagovat 
 průser mračen (Občasný) - 3.11.2003 > jakpro> 

Ok, byl tam ještě jeden srab. To jsou všechny osobní urážky. Všechny ostatní byly směrovány k tvému dílku, které jsem shledal nedostatečným. Od urážek na jeho adresu slevit nehodlám. Za sraba i hnědku se omlouvám. Mimochodem, toho sraba jsem tam dával spíš proto, že je zaímavej vznikem, řekněme, že urážka (a vůbec poněkud expresivnější vyjadřování, ke kterému jsem se byl uchýlil) je spíš plodem tématu... ne že bych si rád od srdce nezaklel, mám rád když piče lítaj vzduchem, ale v písmu bývám spíš delikátnější –

Pakliže ti podsouvám něco, co si nemyslíš, stojím si za tím, že jedině věci, které přímo nebo nepřímo vyplývají z tvého textu. Trváš na tom, že je neúplnej, může to být i tím... A znovu si myslím, že by bylo dobré tedy zvážit jeho strukturu – co by mělo bejt na začátku, uprostřed a nakonec...

Je mi líp střílet od boku co všechno znám, než chabě diletovat. O pozornost a obdiv ani tak nestojím. A bavit se spolu fakt už nebudem.


<reagovat 
 jakpro (Občasný) - 10.11.2003 > průser_mračen> Mě nevadí, když řekneš o mým díle, že je to píčovina, ale těch urážek na mě tam bylo víc a nechci je tu opakovat.  Máme zjevně odlišné názory, na tom neni nic špatnýho, mě zase připadá, že tvoje kritika byla nekoncepční, že si o moje dílo nečet důkladně a moc o něm nepřemýšlel atd... Další věc je, že já kdYž něco píšu, tak se tim bavim :o) to je pro mě důležitý. Ale vidím, že nejsi snad jen primitivus co umít jenom blít urážky. Bavit se spolu nemusíme, snad ani není zatím o čem
<reagovat 
 průser mračen (Občasný) - 11.11.2003 > jakpro> 

Nemusíš je opakovat. Osobní urážky jsou tam skutečně jen ty dvě, které už jsem zopakoval já.

Četl jsem tvoje dílo "důkladně".

Vše.


<reagovat 
stanislav (Občasný) - 17.9.2003 >

skvěle!!

ještě více takových badatelů!!!


Body: 5
Doporučil 
<reagovat 
 jakpro (Občasný) - 17.9.2003 > stanislav> Já taky doufám, že nás brzy bude víc, protože úkolů je před námi mnoho a sám na to nestačím! :o)
<reagovat 
 jop (Občasný) - 9.3.2005 > jakpro> Sprosté slovo může být součástí dialektu nebo stylizací. Dnes už je to jedno, protože sprostá slova užívají ke zvýšení sledovanosti nejmocnější média. Takže prdel v básni, kterou čte 10 lidí je hovno proti prdeli, kterou slyší v televizi 3 milióny diváků.
<reagovat 
  Zrušit obrázky    Zrušit větvení  

Přidat vlastní poznámku a hodnocení k příspěvku
<jméno   e-mail>

Kontrolní otázka proti SPAMu: Kolik je pět + čtyři ? 

  
  Napsat autorovi (Občasný)  
 
 
1 (2)
 

 


Copyright © 1999-2003 WEB2U.cz, Doslovné ani částečně upravené přebírání příspěvků a informací z tohoto serveru není povoleno bez předchozího písemného svolení vydavatele.

Design by Váš WEB

Addictive Zone Orbital Defender Game
free web hit counter